1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Nowa elektryczna Toyota bZ4X wchodzi na europejski rynek
31 marca 2022

Na europejskim rynku pojawi się nowa Toyota bZ4X

SUV z bateryjnym, elektrycznym napędem
Latem 2022 roku na europejskim rynku pojawi się nowa Toyota bZ4X – pierwszy model z linii bateryjnych samochodów elektrycznych bZ (Beyond Zero). Będzie się on charakteryzował świetnymi właściwościami jezdnymi i wyjątkowo przestronną kabina. Dane homologacyjne potwierdzają zasięg na jednym ładowaniu do 516 km z napędem na przód i do 470 km z napędem na cztery kola XMODE.
Toyota bZ4X – pierwszy model z nowej serii samochodów elektrycznych bZ (Beyond Zero) – jest gotowy do wprowadzenia do sprzedaży w Europie.
Nowy elektryczny SUV powstał na bazie platformy e-TNGA, przeznaczonej specjalnie dla aut elektrycznych zasilanych bateriami. Nowoczesna stylistyka, przestronne wnętrze, pojemny bagażnik i możliwości jezdne rasowego SUV-a – oto cechy charakterystyczne Toyoty bZ4X.
Wraz z nowym modelem debiutuje też zupełnie nowy system napędu na cztery koła XMODE, oparty na współpracy niezależnych silników elektrycznych przy przedniej i tylnej osi. Zapewnia on wyjątkowe możliwości terenowe oraz świetną przyczepność i bezpieczeństwo w codziennej jeździe przy zmiennych warunkach pogodowych.
Dane homologacyjne, przeprowadzone zgodnie z procedurą WLTP, potwierdzają wyjątkowo duży zasięg Toyoty bZ4X oraz niskie zużycie energii. Samochód z 204-konnym silnikiem napędzającym przednie koła może przejechać do 516 km po naładowaniu baterii do pełna, zużywając średnio 14,3 kWh/100 km. Auto z dwoma silnikami o łącznej mocy 217 KM, napędzającymi przednią i tylną oś, uzyskało wyniki do 470 km zasięgu i 15,8 kWh/100 km zużycia energii. Dane te mogą się nieco różnić w zależności od konkretnych wersji wyposażenia na poszczególnych rynkach i masy pojazdu.
W nowej Toyocie bZ4X zastosowano baterię trakcyjną o pojemności 71,4 kWh. Jest ona utrzymywana w optymalnej temperaturze przy pomocy specjalnego systemu ogrzewania i chłodzenia. Jej zaawansowana konstrukcja jest wynikiem ponad 25-letnich doświadczeń Toyoty w doskonaleniu technologii zelektryfikowanych samochodów.
Pewność, jaką marka wiąże z jakością i trwałością produkowanych przez siebie akumulatorów trakcyjnych, znajduje odzwierciedlenie w fabrycznej gwarancji na baterie. Obowiązuje ona 8 lat, z limitem przebiegu do 160 000 km. Aby móc zagwarantować klientom tak wysoką jakość, Toyota tak długo doskonaliła baterię do bZ4X, aż osiągnęła trwałość na poziomie 70% po 10 latach i pokonaniu 1 000 000 kilometrów.
Pierwsze egzemplarze Toyoty bZ4X do europejskich klientów trafią latem 2022 roku. Ceny auta zaczynają się od 206 900 zł. Oferta obejmuje cztery wersje wyposażenia – Comfort, Prestige, Executive i Premiere Edition. Dostępne jest także wyposażenie dodatkowe, w tym ładowarka Wallbox Home za 3500 zł lub Wallbox Connected w cenie 6500 zł.