1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota prezentuje nową generację technologii dla aut elektrycznych w prototypowym FT-3e
5 grudnia 2023

Europejska premiera prototypowej Toyoty FT-3e

Nowa generacja technologii dla aut elektrycznych

W Europie zadebiutowała prototypowa Toyota FT-3e, stanowiąca zapowiedź kolejnej generacji aut z bateryjnym napędem elektrycznym. Pojazd ten zachwyca przemyślaną stylistyką i zaawansowanymi technologiami.

Podczas konferencji Kenshiki Forum w Brukseli swoją europejską premierę miała koncepcyjna Toyota FT-3e. Model ten pokazał, jakie możliwości stylistyczne i technologiczne daje nowa generacja samochodów z bateryjnym napędem elektrycznym.

Nowa Toyota FT-3e została oparta na zupełnie nowej architekturze dla samochodów elektrycznych (na tej samej bazie stworzono koncepcyjny model Lexusa – ekskluzywnego sedana LF-ZC, a także sportową Toyotę FT-Se). Zachwyca imponującym designem nadwozia, który łączy w sobie zaawansowaną stylistykę z możliwie najprostszymi liniami nadwozia.

Uwagę zwracają cyfrowe wyświetlacze, które rozciągają się od dolnej krawędzi nadwozia do górnej części drzwi, które przekazują kierowcy informacje o stanie naładowania akumulatora, temperaturze w kabinie czy jakości powietrza, jeszcze zanim ten wsiądzie do auta.

Długość tego konceptu wynosi 4860 mm, szerokość – 1955 mm, a wysokość – 1595 mm. Rozstaw osi sięga 3000 mm. We wnętrzu przewidziano miejsce dla 5 pasażerów. W porównaniu z doskonale już znaną elektryczną Toyotą bZ4X prototyp jest o 17 cm dłuższy, o 14,5 cm szerszy oraz o 5,5 cm niższy.

Koncepcyjna Toyota FT-3e kryje w sobie szerokie spektrum technologii przyszłości, które wykraczają poza neutralną węglowo mobilność. Auto to może pełnić funkcję nośnika danych i energii – do i z samochodu lub otoczenia.